A Dunaújvárosi Fősikolán készített szakdolgozatomról itt olvashatsz, és le is töltheted. Bízom benne, hogy számodra is tanulságos lesz.
Az ötlet
Az alapötlet onnan származott, hogy egy idős ügyvéd ismerősünknek javasoltuk, hogy cserélje le az ezer éves laptopját. A végén már rá is állt volna a cserére, de amikor megtudta, hogy mennyit kell költenie operációs rendszerre és szoftverekre elállt az új gép vásárlásától. Neki a 3.1-és Windows és az 5.0-ás Word bőven megfelelt. Az ezer éves nyomtató is simán üzemelt. Minden adatából floppyn volt másolata. Akkor még nem ismertem eléggé ezért nem mertem neki Linux rendszert javasolni. Időközben eltelt pár és és ma már úgy gondolom, hogy ma már egy Linux alapú rendszer megfelelő lenne neki, hiszen a régi nyomtató megtartásával szoftver licencek vásárlása nélkül tudna váltani korszerű biztonságos megoldásra.
Otthoni problémák adták az alapot
Évek óta foglalkozom Microsoft operációs rendszerekkel. A Windows 7 megjelenésével szembesültem azzal a problémával, hogy sem a HP szkenneremet, sem a HP nyomtatómat nem tudom többé használni. Az eszközeim támogatása gyakorlatilag zéróra konvergálódott. Nem szerettem volna perifériákat cserélni, ezért más megoldáson után néztem. Így találtam rá a Linuxra. Évek óta szemezgettem már Linux operációs rendszerekkel, de az áttörés sajnos nem következett be. Windows alatt már régóta igyekeztem nyílt forráskódú szoftvereket használni amelyek több operációs rendszeren is használhatóak. Akkor merült fel, hogy miért ne futtassam Linux alatt ugyanezeket a programokat? Minek nekem hozzá a Windows. Ekkor úgy döntöttem, próba szerencse átállok Linuxra. Lássuk tudunk-e együtt élni. A tesztek nehezen indultak, de egyre jobban belejöttem. Amikor a lányom kapott egy levetett gépet egy ismerősömtől, arra Linuxot telepítettem próbából. A gyerek imádja. Nem is hittem volna, de a gyerekeknek nagyon bejön.
Máshol is probléma? Megoldható? Sok a megválaszolatlan kérdés.
Az ügyvéd problémája időről-időre eszembe jutott. A Tisztaszoftver program körül kibontakozott káosz kapcsán újra elkezdtem gondolkodni, hogy ma hogyan oldanám meg az életet Windows nélkül, illetve azok akik arra kényszerülnek, hogy kormányzati döntés miatt pár hónapon belül át kell álljanak Microsoft platformról más alternatív szoftverek használatára, vajon hogyan oldják meg az átállást. Megfogalmazódott bennem egy kérdés. Működik-e kisvállalati környezetben is az, ami nekem otthon működött? Megoldható-e mondjuk egy iskolában, vagy egy pár főt foglalkoztató kis irodában, hogy ne használjon senki fizetős programokat? És mi van azokkal a középvállalatokkal akinél dolgozik mondjuk 50 esztergályos, 5 raktáros, 4 sofőr, igazgató, titkárnő, adminisztrátorok. Ami mondjuk 10-20 informatikai támogatást igénylő munkahelyet jelent?
A szakdolgozat témaválasztása
A szakdolgozatom témaválasztásánál tanáraim javaslatai ellenére olyan témát választottam, ami számomra is hasznos. Ha már muszáj szakdolgozatot írni, nem akartam a hetvenhétezredik könyvtár nyilvántartás programot elkészíteni. Olyat akartam csinálni, ami még fehér folt számomra. Olyat amit érdemes megtanulni. Amibe érdemes beleölni munkaórák tucatjait. Olyat ami hasznos és új ismereteket nyújt számomra. Amiből tanulni tudok. Ezért kitaláltam, hogy a fentebb leírt kérdésekre választ keresek. A szakdolgozatomban megpróbáltam megoldást találni ezekre a problémákra, illetve megpróbálok útmutatást nyújtani azoknak, akik szeretnének váltani. Egy olyan útmutatót szerettem volna készíteni, ami alapján felépíthető egy irodai rendszer. Ami bemutatja egy Linux alapú kisvállalati rendszer felépítésének módját, annak üzemeltetését. Bemutatja annak előnyeit, górcső alá veszi a hiányosságait és előnyeit. Kb 400 munkaóra után így született meg a szakdolgozatom.