Itt publikálok néhány érdekességet ami Linuxos pályafutásom során a kezem alá akadt. Remélem érdekesnek és hasznosnak találod a cikkeimet.
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 9481
Az elmúlt hetekben nagy botrányt kavart a Red Hat bejelentése, miszerint a CentOS 8 támogatási idejét a tervezett 2029-ről 2021 decemberéig biztosítja, egyúttal a továbbiakban kizárólag a CentOS Stream verzió lesz majd elérhető. Ez elsőre ijesztőnek hangzik, de én azt mondom, hogy várjuk ki a végét és gondoljuk át egy kicsit jobban a helyzetet. Akkor most mi legyen? Migráljunk? Várjunk? Ha elfogy a támogatás, hogyan lehet migrálni Stream verzióra?
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 8353
A konténerek mára már iparági tényezővé váltak. Megtalálhatók mindenhol ahol gyorsan kell környezeteket építeni, vagy ahol a fejlesztések számára automatizált teszt rendszerekre van szükség, vagy ott ahol IT biztonsági megfontolásokból kell szeparálni az egyes szolgáltatásokat.
Bárki aki a konténerekkel kezd foglalkozni elsőre a Dockert fogja megtalálni. Azonban a Red Hatnak van egy másik megoldása ez a Podman. Hogy mi a különbség a Docker és a Podman közt? Több különbség is van, de ami nekem tetszik benne az az, hogy míg a Docker démonként fut és a konténereket szálakban futtatja addig a Podman a Systemd segítségével tudja futtatni a konténereket. Akár minden konténert külön szolgáltatásként.
Ebben a cikkben bemutatom a Podman használatát CentOS8/RHEL8 alatt. Bemutatom hogy kell konténert készíteni és azt ad-hoc módon vagy szervizként futtatni. Igyekszem bemutatni többféle megoldási lehetőséget, mindazonáltal nem térek ki minden lehetőségre. Ha ennél többet szeretnél, ott a Podman dokumentációja.
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 8983
Biztos volt már olyan, hogy jó lett volna a szervereid logjait egy központi helyen tárolni. Az is jó, ha valami értelmes felületen lehetne ezeket a logokat megfigyelni, elemezni. Klasszikusan erre az egyik megoldás, ha a szervereid logjait egy loggyűjtő szerverre irányítod. Simán meg lehet csinálni, ha csinálsz egy loggyűjtő szervert és a többi szervered logjait átirányítod annak az Rsyslogjába, aztán a logokban tudsz greppelni. Jó megoldás, de mi van, ha többre vágysz ennél? Urambocsá' szeretnéd grafikonon is látni hányas a kabát, vagy van olyan alkalmazásod amelynek a log kimenetét elemezgetni akarod. Esetleg riportokat készítenél a logokból. Van egy jó hírem. A Graylog pont erre való.
Bővebben: Graylog szerver felépítése CentOS8/RHEL8 rendszeren
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 7134
Gyakran előfordul, hogy olyan anyagokra van szükséged amelyek nincsenek meg a hivatalos CentOS8/RHEL8 tárolókban. Ilyenkor lép be a képbe a Fedora projekt által gondozott Extra Packages for Enterprise Linux (EPEL) repó, amelyeket a következőképpen tudsz telepíteni.
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 7353
Néha előfordul, hogy bizonyos feladatokra saját RPM telepítő fájlt kell készítened. Ez a leírás segít neked egy nagyon egyszerű rpm telepítő fájlt létrehozni.
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: CentOS-RHEL
- Találatok: 14185
Ha át akarod rakni a 22-es port alól az SSH portot egy másik portra, akkor a következőképpen tudod megtenni.
- Részletek
- Írta: Torig
- Kategória: Linuxos apróságok
- Találatok: 1280398
Ez a cikk abban próbál segíteni neked, hogy hogyan távolítsd el a gépedről a régi használaton kívüli kerneleket.
- Amavis spam levelek automatikus törlése
- Külső IP cím lekérdezése parancssorból
- Grub2 RAID1 boot probléma
- GeoIP szűrés Iptables tűzfalon
- IPv6 kapcsolatok tiltása
- Linuxos gép mentése és klónozása LVM Snapshot használatával
- Egér használata konzolon
- SSH trükkök
- Dinamikus DNS DDClient programmal
- SSL tanúsítvány ingyen
Alkategóriák
Linuxos vegyes
A Linuxos vegyes kategóriában gyűjtöm azokat a cikkeimet amik nem köthetőek speciálisan egy disztribúcióhoz és akár más rendszereken is hasznát vehetitek. Jellemzően ezek általában a régebbi cikkeim.
CentOS-RHEL
Ezen az oldalon CentOS és RHEL témákkal foglalkozom.
Linuxos apróságok
A Linuxos apróságok kategóriába azok a cikkeim kerülnek amelyekben egyszerű problémákat pár soros parancsok használatával tudsz megoldani.